The winners of the 2017 Mount Marathon Race are decided– and for the second year in a row, Alaskans have swept first place in all three races.

 

Scott Patterson, the Alaskan who finished fourth in 2016, won the 2017 Men’s Mount Marathon Race. In second is Seward resident Erik Johnson.

 

Scott Patterson, 25, crosses the finish line first. (Jason Sear / KTVA)

 

Top Top 20 Men’s finishers:



    • Scott Patterson, 25, Anchorage – 44:30

 

    • Erik Johnson, 40, Seward – 45:22

 

    • Kenneth Brewer, 24, Chugiak – 46:53

 

    • Alexander Eckert, 24, Fairbanks – 47:18

 

    • Matthias Messner, 36, Eldorado Springs, Colorado – 47:32

 

    • Adam Jensen, 36, Anchorage – 47:51

 

    • Matias Saari, 46, Anchorage – 47:54

 

    • Peter Mamrol, 23, Anchorage – 48:02

 

    • Benjamin Marvin, 36, Palmer – 48:12

 

    • Lars Kjerengtroe, 36, Salt Lake City, Utah – 48:14

 

    • Jim Shine, 40, Anchorage – 48:46

 

    • Derek Steele, 19, Anchorage – 49:09

 

    • Jacob Kirk, 24, Anchorage – 49:21

 

    • Matt Shryock, 30, Anchorage – 49:36

 

    • Allan Spangler, 30, Anchorage – 49:36

 

    • Chad Trammell, 33, Anchorage – 50:09

 

    • Eric Stabel, 35, Anchorage – 50:16

 

    • Lyon Kopsack, 21, Palmer – 50:25

 

    • Ben Ward, 42, Anchorage – 50:28

 

    • Will Ross, 28, Anchorage – 50:45



 

 

 

Alaska’s Allie Ostrander, 20, finished the women’s race in first place under 50 minutes; she becomes the second woman in the race’s 90-year history to finish in less than 50 minutes– the first was Swede Emelie Forsberg, who finished in 47:48 in 2015. Coming in second Tuesday was Morgan Arritola.

 

Ostrander, a six-time Junior’s champ (2009-2014), says she fell four times in the shale on the downhill Tuesday. She went wide left reaching the top, a move she says served her well, leaving second-place finisher Morgan Arritola about a minute behind– but finishing the race nearly two minutes ahead of Arritola.

 

Next up for Ostrander will be training for the NCAA cross country season, where she will compete for Boise State.

 

Defending champ, Christy Marvin, came in third.

 

Allie Ostrander crosses the Mt. Marathon finish line. (Jason Sear / KTVA)

 

The Top 20 Women’s finishers:



    • Allie Ostrander, 20, Soldotna – 49:19

 

    • Morgan Arritola, 31, Boise – 51:09

 

    • Christy Marvin, 36, Palmer – 52:22

 

    • Denali Foldanger, 27, Seward – 55:05

 

    • Ann Spencer, 22, Anchorage – 55:47

 

    • Najeeby Quinn, 37, Anchorage – 56:09

 

    • Allison Barnwell, 25, Seward – 57:22

 

    • Anna Dalton, 27, Anchorage – 59:13

 

    • Abby Jahn, 24, Anchorage – 59:31

 

    • April McAnly, 35, Anchorage – 1:00:21

 

    • Sarah Glaser, 28, Seward – 1:00:27

 

    • Varvara Shikanova, 25, Krasnoyarsk, Russia – 1:00:33

 

    • Lauren Fritz, 29, Anchorage – 1:00:55

 

    • Mackenzie Barnwell, 23, Seward – 1:00:55

 

    • Aubrey Smith, 37, Seward – 1:01:36

 

    • Sadie Fox, 20, Soldotna – 1:02:36

 

    • Anne Liotta, 24, Anchorage – 1:03:02

 

    • Rachel Dow, 38, Seward – 1:03:08

 

    • Sheryl Loan, 58, Eagle River – 1:03:08

 

    • Isabel Barnwell, 21, Seward – 1:03:12



Finishing first Tuesday morning in the Junior’s Race is Luke Jager, 17, of Anchorage, with a time of 28:09. This marks Luke’s third-straight Mount Marathon Junior’s Race win. He joins Rory Egelus (2002-2004) and Shawn Erchinger (1982-1985) as boy’s multiple-race winners.

 

Molly Gellert, 17, of Anchorage, was the first female to finish the Junior’s Race with a time of 31:53. This is Molly’s second win in a row.

 

Both Molly and Luke are from West High School in Anchorage.

 

Luke Jager, 17, being interviewed after winning the Junior’s Race. (Jason Sear / KTVA)

 

The Top 20 Junior’s finishers:



    • Luke Jager, 17, Anchorage – 28:09

 

    • Gavin Block, 15, Palmer – 28:32

 

    • Ali Papillon, 12, Talkeetna – 29:00

 

    • Michael Earnhart, 14, Eagle River – 29:13

 

    • Kelemen Legate, 16, Anchorage – 29:21

 

    • Michael Connelly, 15, Chugiak – 29:37

 

    • Max Beiergrohsl, 15, Eagle River – 30:23

 

    • Bodhidh Gross, 16, Talkeetna – 30:49

 

    • David Spencer, 16, Anchorage – 30:58

 

    • Luke Fritzel, 16, Anchorage – 31:28

 

    • Charlie Latimer, 17, Eagle River – 31:31

 

    • Roman Gross, 16, Talkeetna – 31:50

 

    • Nichola Carl, 16, Eagle River – 31:52

 

    • Molly Gellert, 17, Anchorage – 31:53

 

    • Gabe Martin, 16, Anchorage – 32:08

 

    • Jacob Lestina, 14, Eagle River – 32:14

 

    • Kurtis Brumbaugh, 15, Anchorage – 32:15

 

    • George Cvancara, 16, Anchorage – 32:39

 

    • Camden Benter, 15, Anchorage – 32:46

 

    • Aven Elsberg, 12, Anchorage – 32:54

 

    • Ruby Lindquist, 17, Moose Pass – 32:55



Watch the full Junior’s Race below.

 

 

Full results of the race will be published here throughout the day.

 

Watch the men’s and women’s races LIVE on KTVA 11 News and KTVA.com beginning at 11 a.m.