• Forecast
  • News Tip
  • Categories
Temperature Precipitation
Estimated read time
3m 25s

Moose Nugget Regatta results

By KTVA Sports 8:53 AM July 21, 2014

2014 Moose Nugget Regatta at Wasilla Lake

These results are from the overall weekend competition and Sunday’s events.

 

Key to event names

  • x indicates a sculling boat (no coxswain)
  • + indicates “with coxswain”
  • - indicates without coxswain (2- is called a pair)

Key to boat names

  • team name in initials followed by names of rowers

Key to team names

  • AMSRA, Alaska Midnight Sun Rowing Association
  • ARA, Anchorage Rowing Association
  • KCRC, Kenai Crewsers Rowing Club

 

Formal name Common usage

Single scull (1x) single

Double scull (2x) double

Coxless pairs (2-) pair

Quad scull (4x) quad

Coxed four (4+) four

Coxless four (4-) coxless four (not in this race)

 

TEAM RESULTS

1) Anchorage Rowing Association – 28

2) Alaska Midnight Sun Rowing Association – 19

3) Kenai Crewsers Rowing Club – 11

 

RACE RESULTS

Mixed Jr 8+

1) ARA – Anna Dexter, Angie Jemmings, Grace Weidemaier, Mieka Chythlook, Amy Cordell, Nina Moore, Emma Leonard, Matt Kowalski, Maria Weiss (cox) 4:13.5

Mixed Nov 8+

1) ARA – Morgan Wealti, Jessica Taft, Theo Graber, Camy VanSickle, Stephanie Whisenhant, Julie Graham, Janice Kevan, Mike Wilde, Orion Roach (cox) 4:32.0

Womens 4+

1) ARA – Deb Walker, Janeece Higgins, Betsy Eisses, Robby Bear, Elisa Sameulson (cox) 4:40.3

2) KCRC – Sue Faust, Lori Draper, Tami Bednarze, Jodi Kurtz, Katy Jurney-Scrivo (cox) 4:48.3

Mens 4x

1) KCRC – Colin Brayton, Tom Swann, Harold Faust, Allison Lyon 3:43.4

2) ARA – Dan Brokaw, Chasen Cunitz, John Clark, Cooper Plumhoff 3:46.1

3) ARA – Kevin Hall, Walt Murphy, Doug Alexander, Sutton Kowalski 4:55.1

Womens Jr 2x

1) ARA – Anna Dexter, Angie Jemmings 4:54.6

2) ARA – Grace Weidemaier, Amy Cordell 5:03.6

3) ARA – Mieka Chythlook, Nina Moore 5:20.9

Mens 1x

1) ARA – Dan Brokaw 4:19.8

2) ARA – John Clark 4:44.6

3) AMSRA – Jim Hurd 4:51.7

Womens 4x

1) AMSRA – Nancy Saylor, Kristin Mitchell, Colleen Irby, Karen Hurd 4:03.3

2) ARA – Julie Truskowski, Janet Curran, Ed Hall, Elisa Samuelson 4:12.0

3) ARA – Shelly Andresen, Emma Haddix, Anne Blount, Erin Bashaw 4:20.3

4) KCRC – Lori Landstrom, Lori Swann, Brandii Holmdahl, Wendy Bryden 4:37.1

5) ARA – Deb Walker, Betsy Eisses, Meagan Carmichael, Wendy Lyford 4:58.9

Mixed Nov 4+

1) ARA – Theo Graber, Caleb Bell, Morgan Wealti, Jessica Taft, Maria Weiss (cox) 5:33.0

Womens Jr 4+

1) ARA – Angie Jemmings, Grace Weidemaier, Amy Cordell, Anna Dexter 4:49.6

2) ARA – Nina Moore, Jessie Hardison, Marissa Mitchell, Emma Leonard, Orion Roach (cox) 6:05.4

Womens 2x

1) AMSRA – Kristin Mitchell, Karen Hurd 5:07.3

2) ARA – Ed Hall, Elisa Samuelson 5:12.9

3) ARA – Robby Bear, Janet Curran 5:16.5

4) ARA – Janeece Higgins, Deb Walker 5:25.0

5) AMSRA – Mieka Chythlook, Colleen Irby 5:32.3

6) ARA – Shelly Andresen, Jessica Willis 5:44.0

Mixed Jr 2x

1) ARA – Cooper Plumhoff, Amy Cordell 5:02.6

2) ARA – Sutton Kowalksi, Grace Weidemaier 6:43.6

Mens-Mens Jr 8+

1) ARA Jerry Park, Ian Elsmann, Tom Swann, Dan Brokaw, Doug Alexander, Walt Murphy, Chasen Cunitz, Colin Brayton, Deb Walker (cox) 3:50.6

2) ARA – Mike Wilde, H Quinn, Sutton Kowalski, Cooper Plumhoff, Matt Kowalski, John Clark, Caleb Bell, Scott Wharton, Elisa Samuelson (cox) 4:03.3

Mixed 4x

1) ARA – Emma Haddix, Chasen Cunitz, Erin Bashaw, Dan Brokaw 3:47.0

2) AMSRA – Doug Alexander, Jim Hurd, Kristin Mitchell, Karen Hurd 3:56.5

3) KCRC – Colin Brayton, Harold Faust, Lori Swann, Lori Landstrom 4:02.7

4) ARA – Robby Bear, Janeece Higgins, H Quinn, Scott Wharton 4:19.2

Womens Nov 4+

1) ARA – Camy VanSickle, Stephanie Whisenhant, Julie Graham, Janice Kevan, Maria Weiss (cox) 5:10.6

2) ARA – Morgan Wealti, Jessica Taft, Peggy Wilcox, Mieka Chythlook, Orion Roach (cox) 5:40.8

Mixed 8+ Ham ‘n Egger

1) KCRC – Colin Brayton, Harold Faust, Tom Swann, Brandii Holmdahl, Tami Bednarze, Rob Kurtz, Katy Jurney-Scrivo, Sue Faust, Becky Buchanan (cox) 3:40.1

2) Team Ham – Janice Kevan, Amy Cordell, Emma Leonard, Sutton Kowalski, Chasen Cunitz, Mike Wilde, Robby Bear, Janeece Higgins, Elisa Samuelson (cox) 3:52.5

3) Team Bacon – Stephanie Whisenhant, Grace Weidemaier, Cooper Plumhoff, Dan Brokaw, Jerry Park, Shelly Andresen, Betsy Eisses, Jessica Willis, Heather Roach (cox) 3:59.3

4) Team Eggs – Todd Bell, Jessie Hardison, Caleb Bell, John Clark, Emma Haddix, Erin Bashaw, Deb Walker, Meagan Carmichael, Rose Morowitz (cox) 4:05.3

 

Latest Stories